Az utóbbi két hétben sokan észrevehették, hogy valami megváltozott a Google oldalsebesség-mérő eszköze „háza táján”. A weboldalak sebességének tesztelésére használt PageSpeed Insights mind külsőleg, mind pedig belsőleg megváltozott. Nézzük meg, hogy mik az újdonságok.
A sebességmérő eszköz 2018 januári frissítésében valódi felhasználói adatokat kezdett el használni a sebesség mérésére, amelyeket a Google Chrome böngészőn keresztül gyűjtöttek be (ezek az úgynevezett CrUX adatok, a PageSpeed felületén pedig „Mező adatai” néven találod meg őket).
A PageSpeed legújabb, v5-ös verziójában a Google már nem csak ezeket a „mezőadatokat” használja fel a mérésekre, hanem laboratóriumi teszteredményeket is, amelyeket a Lighthouse biztosít az eszköz számára (ez is a Google egyik eszköze, ami a háttérben működik (de a Chrome böngészőben is kipróbálható – IDE kattintva érheted el a bővítményt.).
Az új PageSpeed verzió két füllel (MOBIL és ASZTALI) rendelkezik, és egy korábbinál mélyebb mérést végez, és sokkal részletesebb jelentést is állít össze a teszt végén.
Milyen információkat kínál az új PageSpeed Insights eszköz?
A frissítést 2018 november 12-n jelentették be hivatalosan a Google Webmester Blogon, ahol részletesebben is elmagyarázzák, hogy mik az újdonságok az új eszközben.
Fontos megjegyezni, hogy a First Contentful Paint (FCP) két helyen is szerepel az eredeti angol nyelvű jelentésben – egyszer a „Mező adatai”, egyszer pedig a „Tesztadatok” részben (ezekről lejjebb bővebben). Az előzőnél „Első vizuális tartalomválasz” néven találjuk meg, míg pár sorral lejjebb, a Tesztadatoknál „Első, tartalommal rendelkező leképzésként” láthatjuk.
Lényegében az FCP „azt az időpontot jelöli, amikor a rendszer megkezdi az első szöveg vagy kép megjelenítését”. Mivel úgy tűnik, hogy a Google félrefordította az új verzió magyar felületét, ezért a következőkben az FCP-t használjuk majd, és mindenhol „Első vizuális tartalomválaszként” fordítjuk.
Tesztadatok (Lab data)
A PSI (PageSpeed Insights) a Lighthouse segítségével tölti be és elemzi az oldalt. A Lighthouse a Google saját eszköze, ami lényegében leutánozza, hogy hogyan tölt be egy mobileszköz egy weboldalt.
A teszt több teljesítménymutatót is ellenőriz az oldalon (például az első vizuális tartalomválaszt – First Contentful Paint, vagyis FCP), vagy az interaktivitásig eltelt időt. Ez után ezeket a mutatókat összegzi, és számol ki belőlük egy teljesítmény, vagyis „sebességpontot”, ami 0-tól 100-ig terjedhet. Amint az a PSI jelentésben is látható, a „jó” minősítéshez legalább 90 pontra van szükség.
Mező adatai (Field data)
Az eszköz valódi teljesítménymutatókat is figyelembe vesz (az FCP-t és az első interakciótól számított válaszkésést – First Input Delay, azaz FID) az oldal és annak eredete vizsgálatakor. Ennek köszönhetően az oldal eredete eltűnt a jelentésből, és a „Mező adatai” részévé vált.
A Google blog megemlíti, hogy nem minden webhelyről rendelkeznek elengedő mezőadattal, hogy a jelentés ezen részét pontosan meg tudják jeleníteni.
A felhasználóktól begyűjtött adatcsomag vizsgálatakor az elmúlt 28 nap adatait veszi figyelembe az eszköz. Fontos továbbá észben tartani, hogy ezek az adatok merően eltérhetnek azoktól, amiket a Tesztadatok mutatnak, mert számos, változó forrásból érkeznek – a felhasználók különböző kapcsolati sebességeken keresztül, eszközökön és operációs rendszerekből böngésznek.
Lehetőségek
A PSI eszköz számos javaslatot kínál fel arra, hogy hogyan lehetne javítani az adott oldal sebességén. Minden javaslatnál azt is feltűnteti, hogy nagyjából mekkora javulás várható a változtatások eszközölésével.
Diagnosztika
Ez a rész további információkat kínál azt illetően, hogy mennyire követi az oldal az ajánlott webes eljárásokat. Itt további tanácsokat találsz arról, hogy mik lassíthatják az oldalt, és hogyan javítsd ezeket.