Miért kattintanak az emberek a hirdetésekre? Ismerd meg a felmérés eredményei alapján a trendeket!
Sok felmérés csak azt hivatott kideríteni, hogy az emberek rákattintanak-e a hirdetésekre, vagy sem – a legtöbb felhasználó ugyanis – mint kiderült – nem tudja megkülönböztetni egymástól az organikus és a hirdetett találatokat.
A Clutch ezzel szemben azt szerette volna kideríteni, hogy mi veszi rá azokat a felhasználókat a kattintásra, akik tudják, hogy egy hirdetésre készülnek rákattintani. A kutatásokra specializálódott vállalat A Google, a Bing, az Amazon, és a YouTube felhasználói között végzett felméréséből érdekes dolgok derültek ki…
A kattintás oka
A felmérésben 506 olyan felhasználó vett részt, akik elmondásuk szerint rákattintottak egy fizetett hirdetésre az elmúlt hónap során. 4-ből 3 megkérdezett állította, hogy a hirdetések segítségével egyszerűbben rátalálhatnak arra az információra, amit keresnek. Az első számú ok, ami kattintásra ösztönözte a résztvevőket az volt, hogy a hirdetések megválaszolták egy kérdésüket.
Ez logikus, de egyértelműen arra enged következtetni, hogy azok a hirdetések lehetnek a legsikeresebbek, amelyek kapcsolódnak a felhasználók kereséseihez. Ha például valaki arra keres rá, hogy „akciós tornacipők Gödöllőn”, az értelemszerűen nem a legújabb cipőmodellek összehasonlítására kíváncsi – egyértelmű, hogy a felhasználó az „akciós/leáraztott” és a „Gödöllő” szavakat szeretné látni a hirdetés szövegében.
Sokakat buzdít kattintásra az is, ha a hirdetésben egy ismerős márka nevét fedezik fel. A megkérdezettek 26%- állította, hogy elsődleges okból azért kattintottak rá egy hirdetésre a YouTube-on vagy az Amazonon, mert egy ismerős márkát pillantottak meg benne. Nem szabad tehát alábecsülni a márkaépítés értékét.
Ez a 4 leggyakoribb ok, amiért (a felmérés szerint) a felhasználók a hirdetésekre kattintanak:
1. A hirdetés megválaszolja a keresőbe beírt kérdést: 33%
2. A hirdetés egy, a felhasználó számára ismerős márkát említ meg: 26%
3. A hirdetés a többi keresési eredmény felett jelenik meg: 20%
4. A hirdetésnek egy meggyőző címe, leírása, vagy képe van: 19%
További érdekességek a felmérésből
A megkérdezettek 49%-a állította, hogy szöveges hirdetésekre szoktak kattintani, 31%-uk vásárlási hirdetésekre, míg csupán 16%-uk videós hirdetésekre.
A válaszadók 77%-a állítja magáról, hogy képesek felismerni a fizetett keresőhirdetéseket a találatok között (habár ez talán jobban vonatkozik a Google szöveges hirdetéseire, mint más platformok reklámjaira). Ezen kívül sokkal valószínűbb, hogy rákattintanak egy hirdetésre a Google-on, mint a többi platformon, amikről a felmérés kérdezett:
• Google: 63%
• Amazon: 15%
• YouTube: 9%
• Bing: 6%
Érdemes észben tartani, hogy ezek a számok nem feltétlenül tükrözik az egyes platformok valós várható átkattintási arányait, csupán a népszerűségüket a megkérdezettek között.