Közösségi média <span class="featured-text">gyakran ismételt </span> kérdések
Közösségi média marketing platformok -mit érdemes, és mit nem érdemes beépítened marketing stratégiádba?
A közösségi média marketing egy átfogó elnevezés, amely az összes közösségi média platformot tartalmazza. Fontos azonban tisztáznunk, hogy ezeket hosszú távon a stratégia kialakításakor nem veheted egy kalap alá: minden social media más és más jellegzetességekkel bír, minden platform más célözönség megcélzására jó, és ennek megfelelően minden közösségi média felület más kommunikációs irányvonalakat követel meg.
Teljes képet adni szinte lehetetlen a közösségi média platformokról, hiszen naponta jelennek meg újabb és újabb felületek. Szeretnénk azonban az alábbiakban összefoglalni a leggyakoribb felületeket, amelyeket közösségi média marketing stratégiád készítésekor mindenképp figyelembe kell venned!
Közösségi média marketing a Facebook-on
Gondolom nem lep meg, hogy a közösségi médiák királyával, a Facebook-kal kezdjük a sort. A világszerte ismert és használt Facebook akkora teret hódított meg magának, hogy teljességgel kihagyhatatlan ez a platform, ha közösségi média marketinget tervezel – de igazából akkor is, ha nem.
A legszélesebb célközönséggel találkozhatunk itt, amely kiváló közösségi média marketing eszközzé teszi a Facebook-ot: gyakorlatilag mindenki jelen van már a platformon, és mindenki el is érhető. A legkevésbé talán a fiatal, tizenéves korosztály megszólítására alkalmas, náluk a népszerűség már eltolódott némileg az Instagram irányába, de azért még ők is aktív tagjai a Facebook-nak. Sokan gondolják emellett, hogy az üzleti élet résztvevőit a B2B szektorban nehéz itt megszólítani, ám ez csak féligazság: ezek a felhasználók a legtöbb esetben valóan passzívan vesznek csak részt a közösségi médiában (nem like-olnak, osztanak meg, stb.) – ám ettől függetlenül jelen vannak, és ha egy számukra érdekes, értékes tartalmat osztasz meg velük, arra ők is vevőek lesznek.
A Facebook, mint a közösségi média marketing központi platformja tehát minden célközönség megszólítására jó felület lehet, ha ki tudod használni. De ne feledd! Itt is a jó tartalom a király.
Közösségi média marketing az Instagram-on
Az Instagram, bár hazánkban még nem örvend akkora népszerűségnek, dinamikusan fejlődik mint közösségi média, és nálunk is egyre elterjedtebb. Külföldön a helyzet ennél már előrehaladotabb állapotban van: az Instagram ott már élen jár és versenyben áll a Facebook-kal. Éppen ezért szektortól függően a legtöbb esetben érdemes alkalmazni a közösségi média marketing stratégán belül ennek használatát.
A platformon egyébként első sorban a fiatalabb korosztály van jelen, így ha célközönséged is ebbe a kategóriába esik, mindenképp érdemes stratégiába foglalnod használatát!
Közösségi média marketing más platformjai
A fenti két közösségi média platform kétség kívül a legelterjedtebb, érdemes azonban körülnézni jobba is a felületek között. A LinkedIn, a Tumblr, Google Plus, Twitter, YouTube, Flickr, FourSquare más és más célközönségek elérésére szolgálhat, így ezek meghatározása a közösségi média marketingen belül egyéni döntés kérdése.
Számos újabb és újabb közösségi média felület bukkan fel nap mint nap, így ezen a területen is rendkívül fontos a gyors reakcióidő, az alkalmazkodás képessége: ha Te reagálsz a leggyorsabban a közösségi médiában is, megelőzheted konkurenciádat!
Közösségi média marketing és tartalommarketing
A tartalommarketing elemzésekor mindig kitérünk rá, hogy milyen fontos az elkészült minőségi tartalmat a felhasználók elé tárni. Hiába integetünk ugyanis zárt ajtók mögött: ha senkihez nem jut el a tartalmunk, nem sokra megyünk vele.
Igaz ez azonban fordítva is: ha nincs értékes, a célközönséged számára érdekes tartalmad amit megoszthatsz, úgy nem lehetséges a közösségi média marketing hatékony menedzselése. Nem elég ugyanis itt heti 1-2 összedobott content-et megosztanod! Ahhoz, hogy valóban lojális rajongótábort alakíts ki – pláne akik vásárolni is hajlandóak tőled – rendszeres, minőségi tartalmat kell szolgáltatnod.
A közösségi média marketing és a keresőoptimalizálás
A keresőoptimalizálás teljesen független a közösségi média marketingtől – gondolhatnád. Azonban azt tudnod kell, hogy a hatékony keresőoptimalizáláshoz nagyon is szükséges a közösségi média marketing üzemeltetése is! A Google algoritmusa ugyanis a felhasználói élményt részesíti előnyben, annak pedig kiváló mérőszáma a közösségi média visszajelzések száma: a Like-ok, Plus 1-ek vagy épp retweet-ek mind azt sugallják a Google botja felé, hogy az adott aloldalon, landing page-en értékes, a felhasználók által nagyra értékelt tartalom található – és az algoritmus ennek köszönhetően előre sorolja a találati listán weboldalad is.
A sikeres keresőoptimalizáláshoz tehát elengedhetetlen a közösségi média marketing stratégia alkalmazása is! Ha többet szeretnél tudni a SEO-ról, kattints ide:
keresőoptimalizálás.
A közösségi média marketing és a CPC hirdetések
Bár a Google AdWords CPC hirdetéseit közvetlenül nem befolyásolja a közösségi média marketing tevékenység (csupán a SEO-n keresztül), ugye nem kell bemutatnunk a Facebook hirdetéseket? A legnagyobb közösségi média platform igen kiforrott hirdetési rendszerrel rendelkezik, ahol többek között CPC alapú hirdetéseket is fel tudunk adni. A jó hirdetéshez azonban pontosan ismerni kell a platformra jellemző egyedi vonásokat is, hiszen a DM jellegű posztok itt sem lesznek képesek akkora elérést produkálni (a legtöbb esetben), mint az értékes tartalmak!
A Közösségi média marketing – amit stratégiád részeként kell kezelned!
A fentiekből már biztosan Te is érzed, hogy ez az eszköz sem állja meg a helyét önállóan teljes hatékonysággal: a közösségi média marketing eszközként a komplex online marketing stratégia része kell, hogy legyen: mintegy mozgatórugóként tereli a látogatókat a weboldaladra, mintegy adatbázisként építheted fel célözönségedből álló rajongótáborod és kommunikálhatsz velük.