Marketing kampány, ahogy a nagyok csinálják - 2018 legemlékezetesebb marketing kampányai

2018 legizgalmasabb marketing kampányai a nagyvilágból

Egy ötletes, kreatív, jól kivitelezett marketing kampány lehet tanulságos, szórakoztató, inspiráló, és óriási tömegeket vonzhat egy márkához. Mivel a mai márkák egyre több ponton és csatornán keresztül érhetik el célközönségüket, manapság ötletesebbnél ötletesebb kampányokkal találkozhatunk. Erre természetesen szükség is van, hiszen a márkáknak egyre érdekesebb, figyelemfelkeltőbb ötletekkel kell előállniuk, hogy kiemelkedjenek az elképesztő médiazajból.

 

2018-ban nem egy remek példáját láthattuk erre. Íme néhány, a megannyi innovatív kampányból, amelyeket idén kaptunk!
 

Amazon: A befolyás ereje

Egy nemrégiben végzett marketing kutatás során megállapították, hogy 10-ből 7 millenáris fogyasztó vásárlási döntéseit ismerőseik és barátaik javaslatai befolyásolják. Nem meglepő tény továbbá, hogy a YouTube-ot csak a Facebooknak sikerült megelőznie a legbefolyásosabb platformok ranglistáján.

 

A befolyásmarketing és a videómarketing elképesztő erejét az Amazon is kihasználta az Alexával ellátott otthoni okosasszisztense, az Echo eszköz népszerűsítésére. A reklámvideóban világszerte ismert hírességek tűnnek fel, akik a felhasználók segítségére sietnek, miután Alexa „elveszíti a hangját”.

 

A reklám nem csak vicces volt, de a befolyásos személyekkel egyúttal kiválóan szemléltette a hangalapú keresés előnyeit is. Az Amazon vezető kreatív igazgatója szerint mindig igyekeznek az ügyfelek szempontjából innoválni, és habár szerinte a reklám sikeresen bizonyítja, hogy Alexát senki nem cserélhetné le, reméli, hogy a nézők legalább olyan jól szórakoznak majd a rajta a reklámon, mint amennyire szórakoztató volt elkészíteni azt.

 

A reklám közel 50 millió megtekintésnél jár a YouTube-on, így nem csak egyértelműen sikeres, de a megfelelően lebonyolított influencer marketing erejét is bizonyítja.

 

Adidas: A közönség bevonása

Az Adidast senkinek sem kell bemutatni, azonban az itthoni közönség nem biztos, hogy hallott arról a reklámkampányról, amivel a népszerű sportmárka nagyot tarolt idén. 2018 áprilisában a Boston Maraton 30 ezer futója segítségével készítettek személyre szabott videókat a résztvevők számára, hogy népszerűsíthessék legújabb sportruháikat.

 

A profin rögzített felhasználói tartalmak és a feltörekvő technológiák (nyomkövető chipekkel ellátott futóruhák) ötvözésével az Adidas rengeteg vizuális anyagra tett szert, ami ráadásul egy valós betekintést is nyújtott az esemény izgalmába és nyüzsgésébe, a kihívásba, és a futók egyéni statisztikáiba (pl. a futás közbeni részidők).

 

A McGarryBowen, a kampányért felelős ügynökség elárulta, hogy szerintük egyre többször láthatjuk majd azt, hogy a márkák valós, kézzelfogható értékeket készítenek a fogyasztók számára, és hogy az Adidas reklámanyaga is kiváló példa erre. A kampány sikerét bizonyítja, hogy az elkészített reklámvideók összesen 100 ezer megtekintést gyűjtöttek össze a verseny után csupán két nappal.

 

Children With Cancer: A tudatosság terjesztése

Függetlenül attól, hogy az ember milyen politikai, vallási, vagy egyéb háttérből érkezik, a rák, különösen a rákos gyermekek hogyléte mindenki számára rendkívül érzékeny és fontos témának számít.

 

Hogy minél többeket informáljon a rákos gyermekek érdekében végzett kutatások fontosságáról, és hogy fellendítse az ehhez elengedhetetlen támogatásokat, a Children With Cancer („Rákos gyermekek”) alapítvány egy olyan kampánnyal állt elő, amelynek üzenete a családok együttlétének biztosításáról szól.

 

A kampány elsődleges landing oldalának, a közösségi médiának, és a TV-ben illetve a YouTube-on bemutatott reklámnak köszönhetően az alapítvány nem csak azt éreztette a nézőkkel, hogy milyen fontos pillanat az, amikor egy gyermek megrázhatja a kezelése végét jelző csengőt, hanem azt is megmutatta, hogy milyen elképesztő értéket is képviselnek jelenlegi erőfeszítéseik és munkálataik.

 

A CWC UK kommunikációs vezetője szerint a kampány egy új kezdet a szervezet számára. A szervezet és a WPNC szoros együttműködésének köszönhetően sikerült elérni, hogy ez az új fejezet megkezdődhessen, és hogy a reklám hatni tudjon az emberek szívére, gondolkodására, és arra, hogy támogassák a szervezet életmentő munkáját.

IHOP: Váratlan húzás

A digitálismarketing kampányok általában adatokra és gondosan kitervelt stratégiára épülnek, de néha egy kellően szokatlan ötlet is óriási nyilvánosságot szerezhet egy márka számára. Ebbe trafált bele a népszerű amerikai palacsintákat kínáló étteremlánc, az IHOP (International House of Pancakes) is.

 

Az IHOP egy nap váratlanul bejelentette a Twitteren, hogy hivatalosan is megváltoztatja a nevét, méghozzá IHOb-ra. Mivel a bejegyzés nem kínált több információt, a követőket egyre jobban kezdte el foglalkoztatni, hogy vajon mit jelenthet a „b” az új név végén.

 

Mint kiderült, a „b” a „burgers” vagyis „hamburgerek” szót jelölte, és azért nem lett nagy B, mert kisbetűvel úgy néz ki, mint egy megfordított „p” – hasonlóan ahhoz, ahogyan a palacsintákat szokás megfordítani sütés közben. A kampány megoszló reakciókat váltott ugyan ki, de remek példát kínált arra, hogy egy kis titokzatosság és a hagyományoktól elrugaszkodó gondolkodás milyen sok figyelmet eredményezhet.

 

Az IHOP egyetlen nap alatt 6477%-kal több említést szerzett a közösségi médián, az #IHOP és #IHOb hashtagek pedig összesen több mint 297 milliószor jelentek meg a bejelentést követő egy hét során.

 

Nike: Immerzió

Az új Epic React cipői bemutatása alkalmából a Nike egy fantasztikus digitálismarketing kampányt indított, tele izgalmas médiummal, amivel egyszerre több csatornán és kapcsolati ponton (videó, webhely, közösségi média, mobil, stb.) sikerült elérnie közönségét.

 

Ezek azonban mind eltörpültek a kampány leglenyűgözőbb eleme mellett. Az „Reactland” segítségével a felhasználók egy videojáték részeseivé válhattak, amelyben egy saját magukról mintázott karaktert irányíthattak, mindezt egy futópadon. A játékkal ötvözött futópadozás közben a résztvevők az új cipők párnázottságát tesztelhették.

 

A közösségi médiás tevékenységek, a korszerű landing oldal (ami az új párnázási technológia fejlesztési folyamatát és előnyeit mutatja be), és a lenyűgöző immerzív videojáték segítségével a Nike bebizonyította, hogy mi mindenre képesek is a digitális médiumok, ha megfelelően használják őket.

 

A Nike nem sokkal a kampány után bejelentette, hogy a piaci részesedése 7%-ot ugrott, és ezzel ismét az Adidas mellé került a sportcipők piacán.

 

Lunya: Egy kis botrány

Néha a negatív példákból többet tanulhatunk, mint a sikeresekből. A márkatudatosság fellendítése érdekében a fehérneműkkel foglalkozó Lunya ruházati vállalat a Hulu (egy online televíziós szolgáltató) egyik sikersorozata, „A szolgálólány meséje” sikerén felbuzdulva úgy döntött, hogy legújabb piros ruhadarabjának az Offred nevet adja, ami egy, a sorozat főszereplője ihlette szójáték.

 

A sorozat fő témái a nők elnyomása és rabszolgákként való kihasználása, a márka pedig ehhez híven a „csatlakozz az ellenálláshoz” jelmondattal reklámozta új vörös termékét, utalva ezzel az elnyomók elleni felkelésre. A közösségi média azonban meglehetősen negatívan és ellenségesen fogadta, hogy egy szolgálatnak és erőszaknak alávetett nővel (pontosabban annak nevével) reklámoznak egy ruhadarabot.

 

Habár a vitatott és komoly témák felhasználása a marketingben nem újdonság (és kifejezetten hatásos is lehet), de ha ezek a témák nincsenek párhuzamban a termékkel, és azokkal az értékekkel, amelyeket a márka képvisel, akkor érdemes inkább távol maradni tőlük.