W3C, azaz a World Wide Web Consortium működése: tudnivalók a W3C-vel kapcsolatban

W3C

A W3C definíciója

A W3C (World Wide Web Consortium) a világháló szabványaiért felelős nemzetközi szervezet.

A W3C legfőbb célja a webes technológiákkal kapcsolatos szabványok létrehozása, illetve az ezekkel kapcsolatos útmutatás biztosítása. Ezek a webes szabványok azért jöttek/jönnek létre, hogy biztosítsák a világhálón használatos technológiák színvonalát és kompatibilitását.
Az böngészők például remek példák a W3C munkájára, hiszen a W3C szabványoknak köszönhetően képesek értelmezni és megjeleníteni a HTML és CSS kódokat, illetve egyéb, a webfejlesztők által használt nyelveket és eszközöket.
 

A W3C szervezeti felépítése

A W3C-t 1994-ben alapította Tim Berners-Lee, a world wide web (www) feltalálója. A W3C több száz tagszervezetből áll, amelyek különböző számítástechnikai iparágakat képviselnek. Tim Berners-Lee a mai napig igazgatói pozíciót tölt be, míg a W3C ügyvezető igazgatója Dr. Jeff Jaffe.
Adminisztrációs szempontból a W3C-t négy intézmény alkotja:
•    Massachusetts Institute of Technology (MIT)
•    European Research Consortium for Infomatics and Mathematics (ERCIM)
•    Keio University
•    Beihang University


Habár a W3C nem egy hagyományos szervezeti szerkezetet használ, és nincs egy központi székhelye, a szervezet élén egy igazgató és egy ügyvezető igazgató állnak, míg az erőforrások elosztása és a stratégiai tervezés egy menedzseri csapat feladata.

A W3C-nek továbbá vannak tanácsadói bizottságai, egy technikai architektúra csoportja és további csoportjai.

A W3C-nek bármilyen for-profit és nonprofit (pl. kereskedelmi, oktatási és kormányzati szervezetek) illetve akár magányszemélyek is tagjai lehetnek.

A W3C közösségi csapatának és üzleti csapatának tagszervezeteinek többsége a termékfejlesztéssel, kutatással és a W3C munkáján alapuló specifikációk létrehozásával foglalkozik. A W3C-nek több száz ilyen csoportja van.

Habár a W3C-t részben ipari tagok finanszírozzák, a szervezet üzletileg semleges, és termékei mindenki számára ingyenesen elérhetők. A tagokon kívül a W3C-t szponzorok és adományok tartják fenn.
 

A W3C szerepe

Felépítésének köszönhetően a W3C lehetővé teszi az érdekelt felek számára, hogy a számítástechnika különböző területeit képviselve együtt dolgozhassák ki a világháló szabványait.

A W3C továbbá protokollok és irányelvek kifejlesztésével is foglalkozik, amelyek az internet hosszútávú fejlődését szolgálják.
A szabványok kialakítása megegyezés alapján történik, és több csapat is részt vesz benne. Ez nem meglepő, hiszen ezek a szabványok a minőséget hivatottak biztosítani a webfejlesztők és a felhasználók számára.

A W3C története

A W3C az MIT (Massachusetts Institute of Technology) informatikai laboratóriumában jött létre a CERN, a DARPA és az Európai Bizottság együttműködésével 1994-ben – az alapító Tim Berners-Lee volt.
A W3C 1995-ben a francia Inria-ban, 1996-ban pedig a japán Keio Universityben is megjelent. A szervezet aztán 1997-ben több regionális irodát is kialakított a világ körül.
1996 decemberében megjelentek a CSS és a HTML szabványai. 1998-ban a W3C az XML szabványát is elfogadta.
2003-ban az ERCIM vált a W3C európai központjává, átvéve ezzel a stafétát az Inria-tól. A szervezetnek 2009-ben már 18 nemzetközi irodája volt, köztük Ausztráliában, Brazíliában, Kínában, Németországban, Indiában és Svédországban is. 2020-ban a W3C Offices Program („irodák program”) átalakult, és azóta W3C Chapters Program („fejezetek program”) néven működik tovább.